Péče o kopyta
Protože zde hodně lidí hledá spíše jak se o kopyta starat,rozhodla jsem se, že by to tu mělo být.
Nehodlám zde mluvit o kovářství (to zase jindy), nýbrž o každodenní péči o kopyta.Péče o kopyta by měla být samozřejmá jako čištění koně před jízdou, kromě samozřejmého čištění kopytním háčkem k tomu patří mazání mastmi a starání se o kopyta aby se neschvátila, nehnila či nijak nepoškodila.Obzváště v zimních měsících je alespoň obdenní péče důležitá, mazání kopyt sádlem se nedoporučuje avšak podle veterinářů to koni výrazně neubližuje, je to věc názoru, ale podle mě se vyplatí utratit za "lepší" přípravek.
Pamatujte,že i když kůň bude mít šlachy i klouby v pořádku a kopyta nebudou zdravá, tak se na koně sednout nemůže.I v letních měsících je péče o kopyta důležitá, kopyta koně jsou jeho dopravní prostředek, bez nich neudělá krok, obzvláště koně rekreační, kteří často chodí terénem by měli být ošetřování denně (ale žádné přehánění, lepší je domluva s veterinářem).Toto patří i ke koním sportovní, kteří jsou tvrdě využivání a jejich kopyta musí být udržována v nejlepším stavu, v jakém mohou.
V zimních měsících je péče o kopyta nejdůležitější, hrozí popraskání, drolení a jiné nepříjemné věci, v letních měsících pak hniloba, schvácení a různé otlaky od kamínků a tak dále a tak dále.
Nemoci kopyt:
Uvolněná kopytní stěna - infekce stěnové škáry
Příznaky: Kopyto je citlivé na poklep. Pod rohovou kopytní stěnou podél bílé čáry se šíří černý hnis, který je spíše suchý a drobivý než tekutý.
Příčina: Kombinace několika faktorů: nekvalitní rohoviny a příliš dlouhé přední stěny kopyta, která vede k uvolňování rohoviny v místě bílé čáry a usnadňuje vstup infekce.
Léčba: Všechna infikovaná rohovina musí být odstraněna.
Prevence: Pravidelným a důsledným čištěním kopyt odstraníme zbytky, bláta a hnoje, které mohou představovat zdroj infekce.
Prevence: Dbejte na správnou výživu koně a věnujte kopytům patřičnou péči. To platí zejména u ponyů, kteří jsou na vznik laminitidy zvláště náchylní.
Podotrochlóza - onemocnění postihující střelkovou kost, na ní ležící šlachu hlubokého ohýbača prstu a přilehlé struktuty kopytních patek. Objevuje se spravidla na obou predních končetinách.
Příznaky: V počátečním stádiu onemocnění střídavé kulhání. Někdy kůň v klusu klopýtá. Pro potvrzení deagnózy je nezbytný rentgenový snímek.
Příčina: Pravděpodobně opotřebení struktur v okolí střelkové kosti, něky způsobeného nesprávným okováním. Stav někdy zhoršují cirkulační poruchy.
Léčba: Nezbytné je ortopedické podkování. Cirkulaci lze podpořit léky, které rozšiřují cévy. V některých případech je nezbytný chirurgický zákrok.
Prevence: Dobré podkování zabrání předčastnému opotřebení končetin koně.
Zánět kopytní škáry (podozoubek, suché kuří oko), obvykle na přední končetině
Příznaky: Střídavé kulkání, které se obvykle zhorší po zátěži, zejména na tvrdém nebo nerovném povrchu. Po seříznutí chodidla se objeví abnormálně zbarvená rohovina. Toto zbarvení bývá často růžové od přítomné krve.
Příčina: Špatně sedící podkovy nebo nedostatečná obměna podkování.
Léčba: Kovář seřízne abnormálně zbarvenou rohovinu a zhotoví speciální podkovu. Ta chrání před nárazy tu část chodidla, z níž byla odstraněna postižená rohovina.
Prevence: Dbejte na pravidelnou podkovářskou úpravu svého koně zkušeným podkovářem.
Otlak chodidla
Příznaky: Rohovina v okolí bílé čáry může být abnormálně zbarvena. Kůň citlivě reaguje na tlak na chodidlo a kulhání je horší na tvrdém povrchu.
Příčina: Pohyb na tvrdém terénu nebo po silnicích.
Léčba: Vyřazení koně z práce do odeznění příznaků zánětu. Je dobré chránit chodidlo podložkou pod podkovu.
Prevence: U koní s tenkou vrstvou rohoviny na chodidle nebo s plochým kopytem používejte vložky mezi kopyto a podkovu.
Příklady přípravků:

Mast na kopyta s dehtem
.

Letní olej na kopyta
Proti hnilobě kopyt.

Mast na kopyta

.
Zimní olej na kopyta.
Hledám kámošku
(Annabella, 8. 9. 2011 18:21)